Crno-beli su zadali žestok udar večitom suparniku iz Zagreba. Na sportskom polju bili su bolji od protivnika koji poslednjih godina zaslužuje veći renome, zasluženo osvojili bodove koji ih približavaju nadomak ULEB cupa, a uzgred su pokazali kako jedan događaj najvećeg mogućeg rizika može takoreći bez greške da se organizuje.
Večiti srpsko-hrvatski derbi protekao je u najboljem mogućem redu, osim tradicionalnih verbalnih skandiranja na račun protivničke nacije i nekoliko upaljača nije zabeleženo ništa što već ne spada u svakodnevni kolorit na košarkaškim utakmicama. Istina, osiguranje je bilo maksimalno, policajaca i žandarma na svakom koraku, ali stara izreka bolje, „sprečiti nego lečiti”, još jednom je došla do punog izražaja.
Igra crno-belih poletaraca predstavlja prijatno iznenađenje i veliko ohrabrenje za navijače kluba iz Humske 1. Povratak nekolicine standardnih prvotimaca uneo je neophodnu sigurnost u crno-beli tim. Osim nekoliko perioda nesigurnosti, uglavnom u prvoj četvrtini, sve ostalo proteklo je u znaku apsolutne dominacije Beograđana. Tako zrela igra teško se može videti kod drugih klubova koji imaju ovako mlade košarkaše.
Posebno je imponovala činjenica da su crno-beli delovali izuzetno homogeno i da su apsolutno svi košarkaši dali veliki doprinos značajnom uspehu. Naravno, briljirao je neprevaziđeni Dejan Milojević koji je ostvario daleko najveći koeficijent uspešnosti - 36, ali je dobre saradnike imao u mladom Urošu Tripkoviću (indeks 20), ali i svim ostalim košarkašima.
Prvi minuti nisu obećavali ništa dobro za Partizan, domaći košarkaši igrali su kako treba samo na mahove. Cibona je povela sa 7:2, Partizan uzvratio serijom 7:0 ali je neposredno pred odlazak na prvi odmor na semaforu pisalo 12:22. Ipak, u finišu prvog poluvremena uspostavljena je ravnoteža, ali su Zagrepčani i dalje bili bili na solidnoj udaljenosti.
Međutim, drugo poluvreme proteklo je u apsolutnoj dominaciji beogradskih „pivara”. Malo po malo smanjivali su prednost gostiju, serijom od 9:0 došli sa 42:48 na 51:48 u 27. minutu. Već tada se lakše disalo, sve sumnje su definitivno razvejane sjajnom igrom u prvom delu poslednje deonice. Razlika je rasla vrtoglavom brzinom, kada je u 35. minutu dostigla dvocifrenu prednost (65:55) bilo je jasno ko će pobediti.
Odlična igra predstavlja veliko ohrabrenje za sve pristalice crno-belih boja pred finiš sezone. Valja uspešno okončati takmičenje u Gudjier ligi i osigurati u najmanju ruku učešće u ULEB kupu, a onda potpuno spreman dočekati Superligu i plej-of. Ako nastave u ovakvom stilu, crno-beli će imati odlične izglede da osvoje i četvrtu uzastopnu šampionsku titulu SCG.
Trener domaćina Duško Vujošević primao je čestitke posle utakmice:
»Utakmice sa Cibonom deo su lepog što nam je ostalo sa prostora bivše Jugoslavije. Međutim, u ovakvim okolnostima veće opterećenje je bilo na našem mladom timu. Cibona je jača na papiru, bila je vrlo motivisana da još jednom slavi ovde i da demonstrira karakter. Zadovoljan sam, posebno igrom u drugom poluvremenu kada smo agresivnošću u odbrani došli do nekoliko lakih poena. Takođe, zadovoljan sam i što je bila izvanredna atmosfera u dvorani.«
Upitan da prokomentariše koliko je ova pobeda crno-belima značajna za plasman u ULEB cup, istakao je: »Voleo bih da sam u poziciji kolege Anzulovića i da je Partizanu zagarantovano učešće u Euroligi. Pobeda nam manje znači nego što bi poraz imao težinu. Sa dve pobede mislim da ćemo obezbediti učešće u ULEB cupu, što ne zadovoljava ambicije Partizana. Ipak, ima dosta jačih ekipa od nas, ali sa povratkom povređenih igrača i uz eventualno angažovanje vrlo kvalitetnog stranca iz NBA, o čemu razmišljamo, bićemo konkurentni u trci,« naglasio je Vujošević.
Gostujući strateg Dražen Anzulović je naglasio apsolutno zasluženu pobedu crno-belih. »Dok smo imali snage i koncentracije bili smo u utakmici. Nismo imali dovoljno razigranih igrača, sa samo dvojicom ne može se pobediti niko, kamoli Partizan.«
Na pitanje da prokomentariše organizaciju meča Anzulović je rekao:
»Kad god smo igrali u Beogradu tokom ovih godina nije bilo problema. Ono što se dogodilo na rukometu nije nam išlo u prilog za sve ono što je urađeno tokom Goodyear lige u normalizaciji odnosa.«
PARTIZAN
Groznica pred gostovanje Cibone u „Pioniru” trese Beograd još od ponedeljka. Nažalost, razlozi nisu sportski, oprez i tenzija su podignuti na najviši nivo zbog incidenata na rukometnoj utakmici Zagreb-Partizan prošlog vikenda. U prostorijama Partizana Pivara MB u četvrtak je održan sastanak predstavnika šampiona SCG, MUP-a Beograd i dvorane „Pionir”. Utvrđeni su detalji vezani za organizaciju utakmice Partizan MB – Cibona koja se igra u nedelju u 17 časova. Posle sastanka na zvaničnom sajtu crno-belih objavljeno je saopštenje:
U prodaju je pušteno 3.500 ulaznica za tribine. Zbog bezbednosnih razloga više od tog broja neće biti pušteno u prodaju, bez obzira na veliko interesovanje. Trener Partizana Duško Vujošević pred derbi 26. kola Goodyear lige naglašava: »Sigurno je da smo i mi naučili nešto iz decembarske euroligaške utakmice u kojoj su cibosi tu energiju koja se stvorila pretvorili u motivaciju. Da su osećali bilo kakvu bojazan ili potrebu da se utakmica odloži, sigurno bi to i zatražili. Svesni momenta verovatno će pokušati da ponove scenario sa meča iz Eurolige. Iako smo mnogo mlađi, jednostavno ne smemo da dozvolimo da nas to poremeti i optereti, već samo da nam bude dodatni motiv,« kaže strateg crno-belih naglašavajući da košarkaši oba tima nisu nimalo krivi za ovu situaciju.
Vujošević je svestan da u poslednjih pet mečeva regionalnog takmičenja treba da se obezbedi mesto koje vodi u ULEB cup. »Naše ambicije vezane su za Euroligu. Da je to lako ostvariti mogu da kažu samo zlobnici. Biti jednom prvak je podvig, a kamoli četiri puta uzastopno. Ove godine je konkurencija, počevši od Hemofarma, vrlo jaka. Sa ovim mladim sastavom nismo favoriti, trebalo bi da napravimo iznenađenje. Igrači koji su povređeni počeće da se vraćaju sledećeg meseca, do kraja aprila trebalo bi da se kompletiramo. Kada ćemo biti u formi teško je sada reći. Ne zadovoljava nas samo učešće u ULEB cupu, upravo to što nismo favoriti za titulu nas ne oslobađa takve obaveze. U poslednjih pet kola Goodyear lige imamo imperativ više, ali valja istaći da smo još nekompletni.«
Najbolji defanzivac Partizana Petar Božić ističe: »Cibona je izuzetno dobra i iskusna ekipa. Ipak, verujem da uz maksimalno angažovanje i podršku navijača možemo do pobede.«
Duško Vujošević se nadovezao: »Kvalitetni su, imaju karakter. Podsetio bih da su to dokazali kada su ostali bez Žižića, potom u četvrtak i bez Popovića slavili protiv Siene u Euroligi. Dobro se poznajemo i neće biti iznenađenja. Dobro igraju kontranapad i na to ćemo morati da obratimo posebnu pažnju.«
U petak, na redovnoj konferenciji Partizana, gostovao je i Slobodan Vuksanović, ministar za prosvetu i sport Vlade Republike Srbije. Više puta je pozvao navijače da ne pribegavaju nasilju i da incidenata ne sme da bude. Protiv Cibone u stroj će se vratiti talentovani centar crno-belih Kosta Perović. Na listi povređenih i dalje su kapiten Vule Avdalović, Blake Stepp, Slobodan Božović i Predrag Šuput.
CIBONA VIP
Nakon velike pobjede nad Montepaschijem iz Siene, najskupljim košarkaškim klubom u Italiji, koji je posljednje dvije godine sudionikom Final Foura Eurolige, Cibosi su dobili lagani predah, petak su iskoristili tek za lagano trčkaranje vanjskim terenima sportskog parka Mladost pored Save. Nažalost, idila neće dugo trajati, već u nedjelju ih očekuje pakao u Beogradu. Na tribinama, jer na terenu, svi su u to uvjereni, ne bi trebalo biti panike.Trener Dražen Anzulović, koji je trčao zajedno sa svojim igračima, prije beogradskog susreta će reći: »Biti će to na neki način uvertira za Final Eight, mogla bi biti zaista dobra utakmica. Ne želimo ništa kalkulirati u Goodyear ligi, u svakoj utakmici idemo na pobjedu.«
Playmaker Marko Popović, koji nije igrao protiv Siene, u petak ujutro bio je na snimanju ozlijeđenog zgloba, gdje je konstatirano istegnuće tetive, pa će tako Anzulović tek neposredno uoči utakmice, u dogovoru s liječničkom komisijom odlučiti da čli će i koliko igrati. Popović pak uoči utakmice kaže: »Tamo treba srce ostaviti na parketu i uzeti pobjedu, ako nam se ukaže prilika. Ponosni na sebe i svoje mogućnosti.»
O strahu pred odlazak u Beograd, zbog najavljenih nereda Partizanovih navijača reći će: «Nije me nikada bilo strah. Iako doista ne znaš što ti može doletjeti dok sjediš u autobusu. Ne znaš koja ti budala, a dovoljna je jedna, može odnekud dotrčati i uništiti karijeru. Tako gledajući mogu reći da mi nije svejedno.« Igrači međusobno puno pričaju o ovoj utakmici. Pop prenosi dio njihovog razmišljanja. »Bilo je i ranije napetih situacija, recimo 'slučaj Gurović'. Sada dolazimo u atmosferi koja je nastala na rukometnoj a ne košarkaškoj utakmici, ali to ne mijenja bitnije na stvari. Ne smijemo se bojati, idemo pobijediti.»
Zanimljiv je prijedlog prije puta u Beograd stigao iz igračkih redova. Predlažu da zajedno s njima na utakmicu u istom autobusu idu i čelni ljudi Goodyear lige, Roman Lisac i Josip Bilić. Kažu Cibosi da bi se tada i oni sigurnije osjećali. Na kraju, riječ-dvije i o protivniku. «Njihova glavna karika je bez dvojbe Milojević, na kojeg treba obratiti pozornost. Jedan je od najboljih centara u Europi. Zapravo, ono što smo napravili u Zagrebu samo sada treba ponoviti.»
Partizan PMB - Cibona VIP
82: 72 (18:25, 17:15, 18:14, 29:18)
Sunday, 20.03.2005. 17:00
Referees: Stelios Koukoulekidis (GRE), Andrej Jeršan (SLO), Rustu Nuran (TUR)
Visitors: 5005 Partizan PMB | | overall | FG2 | FG3 | FT | Rebs | | | | Blck | Foul | |
Min | Pts | % | M | A | % | M | A | % | M | A | % | D | O | Ass | St | To | Fv | Ag | Cm | Rv | Val |
4 | *Tripković, Uroš | 36:15 | 18 | 42 | 1 | 5 | 20 | 4 | 7 | 57 | 4 | 4 | 100 | 0 | 0 | 5 | 3 | 2 | 0 | 0 | 2 | 5 | 20 |
5 | *Bogdanović, Luka | 34:30 | 9 | 50 | 2 | 4 | 50 | 1 | 2 | 50 | 2 | 2 | 100 | 3 | 0 | 3 | 1 | 2 | 2 | 0 | 4 | 2 | 11 |
6 | *Božić, Petar | 30:45 | 9 | 50 | 3 | 4 | 75 | 0 | 2 | 0 | 3 | 3 | 100 | 1 | 2 | 5 | 3 | 3 | 0 | 0 | 5 | 3 | 12 |
7 | *Perović, Kosta | 21:45 | 10 | 56 | 5 | 9 | 56 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 1 | 2 | 1 | 1 | 5 | 4 | 8 |
11 | Marković, Miloš | 00:30 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | -1 |
12 | Samardžiski, Predrag | 12:15 | 8 | 75 | 3 | 4 | 75 | 0 | 0 | 0 | 2 | 3 | 67 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 | 2 | 6 |
13 | *Milojević, Dejan | 37:15 | 21 | 58 | 6 | 10 | 60 | 1 | 2 | 50 | 6 | 8 | 75 | 5 | 6 | 6 | 2 | 3 | 1 | 0 | 3 | 8 | 36 |
15 | Erden, Semih | 00:00 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
16 | Borovnjak, Dejan | 05:30 | 2 | 100 | 1 | 1 | 100 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 |
17 | Veličković, Novica | 02:45 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | -1 |
18 | Paunić, Ivan | 00:00 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
22 | Bakić, Boris | 18:30 | 5 | 33 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 50 | 2 | 2 | 100 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 2 | 5 |
| Total | 200:00 | 82 | 51.9 | 21 | 39 | 53.8 | 7 | 15 | 46.7 | 19 | 22 | 86.4 | 15 | 11 | 20 | 12 | 13 | 5 | 1 | 31 | 26 | 97 |
TEAM COMPARE | | overall | FG2 | FG3 | FT | Rebs | | | | Blck | Foul | |
Min | Pts | % | M | A | % | M | A | % | M | A | % | D | O | Ass | St | To | Fv | Ag | Cm | Rv | Val |
Partizan PMB | 200:00 | 82 | 51.9 | 21 | 39 | 53.8 | 7 | 15 | 46.7 | 19 | 22 | 86.4 | 15 | 11 | 20 | 12 | 13 | 5 | 1 | 31 | 26 | 97 |
Cibona VIP | 200:00 | 72 | 35.3 | 8 | 20 | 40.0 | 10 | 31 | 32.3 | 26 | 36 | 72.2 | 11 | 11 | 14 | 14 | 13 | 1 | 5 | 26 | 31 | 67 |
Cibona VIP | | overall | FG2 | FG3 | FT | Rebs | | | | Blck | Foul | |
Min | Pts | % | M | A | % | M | A | % | M | A | % | D | O | Ass | St | To | Fv | Ag | Cm | Rv | Val |
6 | Markota, Damir | 00:00 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
7 | *Longin, Branimir | 32:45 | 19 | 56 | 4 | 5 | 80 | 1 | 4 | 25 | 8 | 11 | 73 | 5 | 3 | 2 | 2 | 2 | 0 | 0 | 1 | 10 | 31 |
11 | Štimac, Andrej | 27:30 | 12 | 33 | 1 | 4 | 25 | 3 | 8 | 38 | 1 | 2 | 50 | 0 | 2 | 3 | 4 | 1 | 0 | 2 | 3 | 2 | 8 |
14 | *Bader, Marton | 15:45 | 2 | 14 | 1 | 6 | 17 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 4 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 4 | 1 | -4 |
15 | *Poljak, Joško | 15:45 | 5 | 100 | 1 | 1 | 100 | 0 | 0 | 0 | 3 | 6 | 50 | 1 | 2 | 0 | 1 | 3 | 1 | 0 | 5 | 4 | 3 |
16 | Žuža, Jurica | 18:45 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 50 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | -1 |
20 | Rozić, Marin | 09:00 | 5 | 50 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 50 | 2 | 2 | 100 | 1 | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 7 |
21 | Morović, Vedran | 00:00 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
24 | *Popović, Marko | 32:15 | 26 | 56 | 0 | 1 | 0 | 5 | 8 | 63 | 11 | 13 | 85 | 2 | 0 | 5 | 2 | 5 | 0 | 0 | 3 | 11 | 32 |
25 | *Vranković, Josip | 24:30 | 2 | 20 | 1 | 1 | 100 | 0 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | -2 |
50 | Krstić, Vladimir | 23:45 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 1 | -7 |
| Total | 200:00 | 72 | 35.3 | 8 | 20 | 40.0 | 10 | 31 | 32.3 | 26 | 36 | 72.2 | 11 | 11 | 14 | 14 | 13 | 1 | 5 | 26 | 31 | 67 |
FG2, FG3 - Field Goals; FT - Free Throws; Min - Minutes; Pts - Points; M - Made; A - Attempted; Blck - Blocks; Fv - in Favoure of; Ag - Against; Foul - Foul; Cm - Committed; Rv - Received; Rebs - Rebounds; D - Defensive; O - Offensive; Ass - Assists; St - Steals; To - Turnover; Val - rank Value; |
 Dejan Milojević |
MIN | 37:15 | ASS | 6 |
PTS | 21 | ST | 2 |
FG2 | 60% | TO | 3 |
FG3 | 50% | BLCK | 1 |
FT | 75% | Fcm | 3 |
D.REB | 5 | Frv | 8 |
O.REB | 6 | VAL | 36 |
 Marko Popović |
MIN | 32:15 | ASS | 5 |
PTS | 26 | ST | 2 |
FG2 | 0% | TO | 5 |
FG3 | 63% | BLCK | 0 |
FT | 85% | Fcm | 3 |
D.REB | 2 | Frv | 11 |
O.REB | 0 | VAL | 32 |
 Dejan Milojević |
MIN | 37:15 | ASS | 6 |
PTS | 21 | ST | 2 |
FG2 | 60% | TO | 3 |
FG3 | 50% | BLCK | 1 |
FT | 75% | Fcm | 3 |
D.REB | 5 | Frv | 8 |
O.REB | 6 | VAL | 36 |